• Pomysł powstania Liceum Ogólnokształcącego z klasami o profilu wojskowym zrodził się z wieloletniej tradycji mieszkańców Redzikowa. Placówka, w skład której wchodzi liceum, została utworzona ponad dwadzieścia lat temu i od początku istnienia była silnie związana z tradycjami wojskowymi.

Ze względu na istniejące od początków XX w. lotnisko, a także obecną od kilku lat bazę antyrakietową, miejscowość stała się symbolem obronności Rzeczpospolitej. Tu powstał również 28 Słupski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego z bogatą tradycją, zapleczem i wyjątkowymi pilotami. Obecnie w szkole mieści się jego Izba Tradycji.

Przekonani o konieczności budowania poczucia przynależności do określonej grupy narodowościowej oraz przywiązania do tradycji własnego narodu, dumni z dokonań naszych przodków, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej, podjęliśmy działania zmierzające do utworzenia liceum ogólnokształcącego z klasą o profilu wojskowym w naszej placówce – Zespole Szkół w Redzikowie.

Uznaliśmy, że jest to optymalne miejsce, w którym młodzież zdobędzie wykształcenie ogólne, ale również gruntowną wiedzę z zakresu obronności kraju.

W ramach programu pilotażowego nasza szkoła z dniem 01.09.2017 zgłosiła pierwszą klasę o charakterze wojskowym w liczbie 11 uczniów.

W roku szkolnym 2018/2019 klasa o profilu wojskowym liczyła już 29 uczniów.

W roku szkolnym 19/20 utworzono 2 klasy o profilu wojskowym:

-po szkole podstawowej- 24 uczniów,

-po gimnazjum 26 uczniów.

Klasy wojskowe LO w Redzikowie, oprócz podstawy programowej MEN dla liceów ogólnokształcących, realizują profil wojskowy przedmiotu edukacji wojskowej w ilości

5 godzin lekcyjnych tygodniowo.

Od wielu lat współpracujemy ze środowiskiem wojskowym, więc funkcjonowanie liceum jest oparte na doświadczeniu, wiedzy merytorycznej i zapleczu szkoleniowym zaprzyjaźnionych Jednostek Wojska Polskiego. Do nich należą:

-Batalion Ochrony Bazy Redzikowo, który objął patronat nad szkołą,

-Naval Support Facility Redzikowo,

-Centralny Poligon sił Powietrznych w Ustce,

-Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce -Lędowo,

-7 Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku,

-Wojskowa Komenda Uzupełnień w Słupsku,

-6 WOK w Ustce,

- Wydział Żandarmerii w Ustce

-Klub Sportowy Gryf w Słupsku sekcja strzelecka.

Porozumienia podpisane z w/w jednostkami wojskowymi gwarantują wysoki poziom edukacji i wsparcie wykwalifikowanych instruktorów.