Z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Na wstępie uroczystości głos zabrała pani Jolanta Rodewald – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, która przybliżyła okoliczności ustanowienia tego święta. W dalszej części przedstawiono montaż literacko - muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego, a chór szkolny pod opieką pani Sylwii Skoniecznej wykonał pieśni patriotyczne. Następnie przedstawiono prezentację multimedialną pt: „Żołnierze Wyklęci – ich historia, podczas której przybliżono sylwetki bohaterskich żołnierzy, którzy ginęli za sprzeciwienie się narzuconemu systemowi komunistycznemu po II wojnie światowej.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest polskim świętem państwowym obchodzonym corocznie 1 marca. Dzień ten został ustanowiony w 2011 roku, specjalną ustawą podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.
Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu...
Dzień 1 marca, upamiętnia rocznicę wykonania wyroku śmierci przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na siedmiu osobach z kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 r. w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie zastrzeleni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec.
Ideą przewodnią tego święta jest uświadamianie prawdy o roli, jaką ci niezłomni żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi, odegrali w naszej powojennej historii.