Projekt ERASMUS PLUS
w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Redzikowie
Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała grant na realizcję projektu "Healthy Lifestyles - A Theatre in Education Project By Secondary Students for Primary Students, rooted in Staff Development and Training" w ramach europejskiego programu ERASMUS PLUS.
Projekt będzie trwał od 01. 09. 2019 do 31. 08. 2021 r. w ramach Akcji 2- Partnerstwa Współpracy Szkół.
Podczas dwóch lat trwania programu będziemy współpracować z partnerami z Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji. Budżet projektu wynosi 19 602 Euro.
W ramach współpracy międzynarodowej nauczyciele i uczniowie będą poszerzać swoje kompetencje i umiejętności językowe. Jednym z elementów projektu będzie przygotowanie spektaklu teatralnego na wskazany temat.
W naszej szkole od dwóch lat działa koło teatralne. W minionym roku szkolnym skierowane było do uczniów klasy III gimnazjum. Podczas zajęć skupiliśmy się na przygotowaniu uczniów do świadomego odbioru kultury oraz rozbudzeniu zainteresowania teatrem. Podejmowane działania miały na celu wzbogacenie wiedzy gimnazjalistów na temat historii i teorii teatru oraz zapoznanie ich z gatunkami i formami teatralnymi. Nawiązaliśmy współpracę ze scenami działającymi na terenie miasta, a także z przyjezdnym Narodowym Teatrem Edukacji z Wrocławia. W Nowym Teatrze w Słupsku obejrzeliśmy spektakle dla młodzieży pt. „Dziady” i „Pan Tadeusz”. W Teatrze Lalki „Tęcza” - przedstawienie dla dzieci pt. „Pippi”, natomiast wrocławska grupa zachwyciła nas sztuką opartą na polskich legendach pt. „Skąd nasz ród?” Braliśmy także udział w niezwykle ciekawych warsztatach teatralnych pn. „Ojczyzno moja”, podczas których poznawaliśmy tajniki mówienia trzynastozgłoskowcem.
Drugą sferą naszych działań było rozwijanie umiejętności odgrywania ról oraz rozwijanie wyobraźni scenicznej. Przygotowaliśmy cztery przedstawienia, które uatrakcyjniły uroczystości szkolne. Zaczęliśmy od miniaturek teatralnych na Dzień Edukacji Narodowej. Potem były wzruszające Jasełka na Boże Narodzenie. W drugim semestrze, dla starszych uczniów, przygotowaliśmy Światowy Dzień Poezji, poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej, zaś dla przedszkolaków – przedstawienie będące adaptacją legendy Jolanty Nitkowskiej -Węglarz pt. „Miejsce szczęśliwe”.
W bieżącym roku szkolnym na zajęcia koła teatralnego uczęszczają uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej. Udało nam się także nawiązać współpracę w ramach Sieci Liderów Kultury. Będziemy nie tylko na bieżąco uczestniczyć w spektaklach Nowego Teatru w Słupsku, ale też zapraszać do szkoły aktorów na ciekawe zajęcia z edukacji teatralnej.
Od października współpracujemy z Lądowiskiem Kultury w Redzikowie, uczestniczymy w zajęciach rozwijających warsztat aktorski naszych uczniów.
Zajęcia koła teatralnego są ciekawe i rozwijające. Uczniowie bardzo się angażują w podejmowane wyzwania, doskonalą swoje umiejętności. Wiele wysiłku wkładają w przygotowanie przedstawień.
Mamy nadzieję, że wzajemne działania i wymiana doświadczeń w ramach projektu ERASMUS PLUS otworzą naszą szkołę na Europę.